Přišla ke mně na vyšetření TITANIEM žena, obklopená v rodině lékaři, manžel manager Zentivy. Již přes 5 týdnů má velké bolesti kolem pravého oka. Podstoupila martýrium vyšetření: oční pozadí, vytržen zub 8, CT, mag.rezonance, infůze na tišení bolestí, bere silné tišící léky.

Zeptala jsem se jí, zda náhodou neutrpěla před časem otřes mozku, odpověděla, že asi před 5-ti lety. Pak měla 2 roky zpět bolest pravého oka. Nyní velké bolesti kolem pravého oka. Po vyšetření TITANIEM, jsem vyloučila zánět oka, zubů, trojklanného nervu. Měla zánět dutin, ale již ve velmi rozvinutém stadiu. Jediné co v nemocnici nepodstoupila byl RTG dutin. Druhý den, volala, že zánět dutin byl potvrzen rtg. vyšetřením, že leží v nemocnici Na Homolce a očekává zákrok vyčištění dutin – mimochodem, velice bolestivý zákrok. Vše by se dalo vyléčit neinvazivně, pomalu a jistě. Ale je to její tělo, její volba.

Proč tento případ popisuji je, že ona paní je již čtvrtým případem, který registruji, že po otřesu mozku nastal po 2–4 letech problém v oblasti hlavy. Ale hlavně velká změna chování. Paní je agresivní na děti, křičí – začalo to před 2 lety.

Další případ – pán, po otřesu mozku se mu spustila „stihománie“ manželky a slyší hlasy. Hodně vytěsňuje, moc si nepamatuje. Další paní – po otřesu mozku, se jí za 2 roky spustily noční epileptické záchvaty. Klučina, který se před otřesem mozku výborně učil, oblíbený, veselý, hravý- nyní po otřesu mozku je agresivní a pomalu propadá ve škole.

Vzpomněla jsem si na výbornou práci Daniela G.Amen, M.D.- klinického neurologa, psychiatra a ředitele kliniky v USA. Ten zobrazovací metodou SPECT ukázal, co dělá s mozkem otřes, jaké má následky na chování člověka. Na příkladu desetiletého chlapce ukazuje, jak se změnil jeho mozek po otřesu po autonehodě. Chlapec začal být agresivní, nadával, paličatý a vyhledával konflikty. Dětský lékař mu diagnostikoval ADD a nasadil Ritalin. Chlapcovo chování se neměnilo, naopak se zhoršovalo. Musel být přeřazen do zvláštní školy. Po vyšetření metodou SPECT, bylo odhaleno: značně sníženou aktivitu v prefrontální kůřena vlevo, což ukazovalo zranění hlavy vpředu a vzadu (následek autonehody), snížená aktivita v levém spánkovém laloku. Dostal specializované léky na stabilizaci agresivity, vyvážení spánkových laloků. Začalo se s ním kognitivně cvičit. Během 2 měsíců se stav začal lepšit.

Je možné, že otřes mozku vyvolal u paní dráždění nervů v oblasti pravého oka? Po dvou letech neřešení tělo přistoupilo k razantnějšímu upozornění, že s mozkem není něco v pořádku?????